20 Październik 2023

Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która może znacząco wpłynąć na jakość życia. Objawia się nietolerancją glutenu, białka występującego w wielu produktach spożywczych. Diagnoza celiakii często bywa trudna i wymaga zmiany stylu życia, co może być dla wielu osób wyzwaniem. W tym artykule podpowiadamy, jak radzić sobie z celiakią na co dzień. Dowiedz się, jak cieszyć się życiem i dobrym jedzeniem mimo celiakii!

Rozpoznanie objawów – pierwszy krok do diagnozy

Rozpoznanie objawów celiakii jest kluczowym elementem w procesie diagnozy tej choroby. Niestety, objawy bywają różnorodne i mogą być mylące, co często prowadzi do opóźnienia w diagnozowaniu. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Najbardziej klasycznymi objawami są te związane z układem pokarmowym. Mogą to być bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy nudności. U dzieci często występuje brak przyrostu masy ciała.

Celiakia może również manifestować się objawami pozajelitowymi, takimi jak zmęczenie, anemia, bóle stawów, czy problemy z koncentracją. U niektórych osób mogą wystąpić również objawy skórne, takie jak wyprysk czy łuszczyca.

Warto podkreślić, że objawy mogą być różne u różnych osób i nie zawsze są one typowe. Dlatego też celiakia bywa często mylona z innymi schorzeniami, takimi jak zespół jelita drażliwego czy alergie pokarmowe.

Jakie badanie potwierdzą lub wykluczą celiakię?

Diagnostyka celiakii jest procesem wieloetapowym i wymaga różnych badań, aby dokładnie potwierdzić lub wykluczyć obecność tej choroby.

Pierwszym krokiem w diagnostyce celiakii jest zazwyczaj badanie krwi w kierunku przeciwciał charakterystycznych dla tej choroby, takich jak tTG-IgA (transglutaminaza tkankowa IgA). Wynik pozytywny sugeruje obecność celiakii, ale nie jest wystarczający do postawienia diagnozy.

Jeżeli wyniki badań krwi są niejednoznaczne lub pozytywne, zaleca się wykonanie endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas tego badania lekarz pobiera wycinki z błony śluzowej jelita cienkiego, które są następnie badane pod mikroskopem w celu wykrycia zmian typowych dla celiakii.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy diagnoza jest niejasna, można zastosować testy genetyczne. Obecność genów HLA-DQ2 lub HLA-DQ8 zwiększa prawdopodobieństwo celiakii, choć ich brak nie wyklucza choroby.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wprowadzenie diety bezglutenowej i obserwację zmian w samopoczuciu. Jest to jednak metoda stosowana rzadko i zazwyczaj w sytuacjach, gdy inne metody diagnostyczne nie dają jednoznacznych wyników.

Pamiętaj, że tylko kompleksowa diagnostyka pozwala na pewne potwierdzenie lub wykluczenie celiakii. Jeżeli masz podejrzenie tej choroby, skonsultuj się z lekarzem specjalistą, który zleci odpowiednie badania i pomoże w interpretacji ich wyników.

Życie z celiakią – praktyczne wskazówki i zalecenia na co dzień

Życie z celiakią może być wyzwaniem, ale dzięki kilku praktycznym wskazówkom i zaleceniom, można cieszyć się pełnią życia i dobrym zdrowiem. Oto kilka rad, które mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie:

Planuj posiłki

Zawsze warto mieć przygotowany plan posiłków na cały dzień. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której musisz jeść coś na szybko i ryzykujesz spożycie produktów z glutenem.

Czytaj etykiety

Przyzwyczaj się do czytania etykiet na produktach spożywczych. Gluten może być ukryty pod różnymi nazwami i nie zawsze jest łatwo go zidentyfikować.

Zawsze miej gotowe przekąski

Niezależnie od tego, czy idziesz do pracy, na wycieczkę czy na imprezę, zawsze miej ze sobą bezglutenowe przekąski. To pozwoli Ci uniknąć pokusy i ryzyka spożycia czegoś, co może Ci zaszkodzić.

Edukuj bliskich

Twoi bliscy mogą nie być świadomi, co oznacza życie z celiakią. Edukuj ich, aby wiedzieli, jak mogą Ci pomóc i jakie produkty są dla Ciebie bezpieczne.

Uważaj na przypadkowe zanieczyszczenie glutenem

W domu i w restauracjach zwracaj uwagę, czy nie dochodzi do krzyżowego zanieczyszczenia glutenem. Na przykład, używanie tej samej deski do krojenia chleba bezglutenowego i zwykłego może być ryzykowne.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna jest ważna dla każdego, ale dla osób z celiakią może być dodatkowo korzystna w kontekście poprawy samopoczucia i ogólnej kondycji.

Pamiętaj, że życie z celiakią to nie wyrok. Dzięki odpowiedniej diecie i kilku praktycznym nawykom możesz cieszyć się pełnią życia i unikać komplikacji zdrowotnych.

REZERWUJ ONLINE
Strona Instytutu Idea Fit & Spa korzysta z ciasteczek aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.