11 Październik 2019

1. Znaczenie słowa.
W najstarszej literaturze świata, opisany jest system medyczny nazwany Ayurvedą. Nazwa jest terminem sanskryckim i jest połączeniem dwóch wyrazów „Ayur” oznacza życie, a „Veda” oznacza wiedzę. Ayurveda, czyli nauka o życiu.

2. Wszechświat doskonały w każdym człowieku.
Według najstarszej nauki świata każdy z nas jest mikrokosmosem. Nasz organizm jest spójnym zestawieniem „ciał niebieskich”, na które w odpowiedni i usystematyzowany sposób można oddziaływać tak, aby osiągnąć doskonałość w której będziemy zdolni do samoleczenia. Słowem kluczowym w świecie Ayurvedy jest równowaga. Należy dążyć do zrównoważenia energii naszego wewnętrznego świata, aby móc w pełni kontrolować nasze zdrowie. Chorym pozwala ograniczyć procesy degeneracji, a zdrowym utrzymać stan witalności.

3. Obiektywny zachód vs. subiektywny wschód.
W naszym zachodnim świecie ogólne pojęcie normy oznacza większość. Wszystko musi być nazwane, określone i skategoryzowane. Cecha wspólna większości jest uznawana jest za standard. Zupełnie odmiennym myśleniem kieruje się nauka wschodu. Wschodnia norma jest indywidualnością. Ludzie wschodu uznają doświadczenie oraz akceptacje jako główne źródło zrozumienia. Natomiast zachodnie myślenie uznaje badanie i analizę jako najlepsze narzędzie do poznania świata. Dlatego ludziom zachodniego, rozumnego i obiektywnego świata tak trudno zrozumieć wschodnie, duchowe i subiektywne myślenie.

4. Tridosza, czyli fundament psychosomatycznej egzystencji człowieka.
Według największych uczonych Ayurvedy świat oraz wszystko co się na nim znajduje powstało z 5 elementów – wody, ognia, powietrza, ziemi oraz eteru. Również człowiek przejawia się w w/w elementach. Odpowiednie połącznie wody, powietrza, ziemi i eteru przejawia się w trzech zasadach, inaczej zwanych tridosza.Vata (powietrze i eter), pitta (ogień i woda), kapha (woda i ziemia) – to trzy cielesne prawa przejawiające się w każdym człowieku. Każda dosza nadaje człowiekowi określone cechy charakteru, preferencje smakowe, gust, wygląd, podejście do świata oraz wiele innych składowych naszego życia.

5. Dosze w człowieku.
Każda osoba jest kombinacją trzech elementów, z dominacją jednej lub dwóch dosz. Osoby z dominacją elementu Vata są słabo rozwinięci fizycznie. Są szczupłej budowy ciała, skórę mają szorstką, suchą i popękaną Ludzie Vata przepadają za słodyczami, potrawami kwaśnymi i słonymi, a także lubią gorące napoje. Sen mają krótki i niespokojny. Ich dłonie i stopy są często zimne. Mówią i chodzą szybko. Potrafią zrozumieć natychmiast i wkrótce o tym zapomnieć. Ludzie konstytucji Pitta są średniego wzrostu, mają dużo znamion i pieprzyków. Włosy mają cienkie, brązowe, ze skłonnością do szybkiego siwienia i wypadania. Fizjologicznie osoby z dominującą doszą Pitta, mają szybki metabolizm i dobry apetyt. Śpi najczęściej 6-7 godzin, nieprzerwanie. Ludzie Pitta nie znoszą przebywania na słońcu i gorąca. Psychologicznie, są to osoby bardzo inteligentne i są znakomitymi mówcami. Są osobami ambitnymi, którzy doskonale sprawdzają się w roli przywódcy. Doceniają materialne powodzenie, dobrobyt i dążą do umiarkowanej zamożności. Ludzie konstytucji Kapha mają dobrze rozwinięte ciała i tendencję do nadwagi. Włosy ciemne gęste, miękkie i pofalowane. Fizjologicznie osoby kapha mają dobry apetyt i powolne trawienie, więc spożywają mniej pokarmów. Sen mają głęboki i lubią długo spać. Ludzie z konstytucją Kapha są przeważnie zdrowi i szczęśliwi. Psychologicznie, są tolerancyjni i przebaczający. Pojmują wolno, ale bardzo dokładnie. Gdy raz przyswoją wiedzę, zachowują ją na dłużej.

6. Pitta, Vatta czy Kapha?
Aby dowiedzieć się, która dosza dominuje w naszym ciele czy może osiągnęliśmy już stan doskonałej Tridoszy należy wykonać test. Na wszystkie pytania trzeba odpowiedzieć w pełni zgodnie z prawdą. Tylko wtedy test będzie wiarygodny. Interpretacja testu. W jaki sposób można wpłynąć na doszę i jak osiągnąć stan Tridoszy? Jak zabiegi Ayurvedyjskie wpływają na dosze i nasz organizm? Na te wszystkie pytania, odpowiemy w następnym artykule.

Strona Instytutu Idea Fit & Spa korzysta z ciasteczek aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.