20 Październik 2023

Makijaż permanentny to zabieg kosmetyczny, który oferuje trwałość i wygodę, eliminując codzienną potrzebę nakładania różnego rodzaju kosmetyków na wybrane części twarzy (np. brwi). Jednak nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich i w każdej sytuacji. W tym artykule omówimy, kiedy lepiej zrezygnować z makijażu permanentnego, aby uniknąć niepożądanych efektów i komplikacji. Dowiesz się, w jakich przypadkach zabieg ten może być niebezpieczny lub niewskazany. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i podjąć świadomą decyzję.

Stan zdrowia skóry – kiedy makijaż permanentny nie jest wskazany?

Stan zdrowia skóry jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wykonaniu makijażu permanentnego. Zabieg ten polega na wprowadzeniu pigmentu pod skórę, więc wszelkie istniejące problemy dermatologiczne mogą wpłynąć na efekt końcowy oraz na proces gojenia.

Jeżeli borykasz się z trądzikiem, egzemą, łuszczycą czy innymi chorobami skórnymi, makijaż permanentny może nie być dla Ciebie odpowiedni. Wprowadzenie pigmentu w miejsca, gdzie skóra jest już podrażniona lub uszkodzona, może prowadzić do komplikacji, takich jak infekcje czy blizny. Nawet jeżeli problemy skórne nie występują w miejscu planowanego zabiegu, stan zapalny może się rozprzestrzenić, wpływając na efekt końcowy.

Również osoby z bardzo suchą lub tłustą skórą powinny zastanowić się dwa razy. Skóra sucha może reagować nadmiernym łuszczeniem się, co wpłynie na trwałość makijażu. Z kolei nadmiar sebum na tłustej skórze może sprawić, że pigment nie zostanie równomiernie rozprowadzony.

Ciąża i karmienie piersią – dlaczego warto poczekać z wykonaniem makijażu permanentnego?

Ciąża i okres karmienia piersią to wyjątkowe momenty w życiu kobiety, które wiążą się z licznymi zmianami hormonalnymi i fizjologicznymi. Choć dla wielu kobiet makijaż permanentny może wydawać się atrakcyjną opcją, warto zastanowić się nad tym, czy jest to odpowiedni czas na taki zabieg.

Przede wszystkim, zmiany hormonalne występujące w czasie ciąży i karmienia piersią mogą wpłynąć na sposób, w jaki organizm reaguje na pigmenty używane w trakcie zabiegu. Może to skutkować nieregularnym rozłożeniem barwnika, a nawet jego zanikaniem, co ostatecznie wpłynie na efekt końcowy makijażu.

Poza tym, ciąża to czas, w którym kobieta jest bardziej podatna na infekcje i komplikacje zdrowotne. Zabieg makijażu permanentnego, jak każda inwazyjna procedura, niesie ze sobą pewne ryzyko, takie jak infekcje czy reakcje alergiczne. W okresie ciąży i karmienia piersią, kiedy system odpornościowy jest obniżony, ryzyko to jest jeszcze większe.

Choroby przewlekłe i leki – jaki mają wpływ na zabieg?

Choroby przewlekłe i przyjmowane leki mogą mieć znaczący wpływ na proces i efekty makijażu permanentnego. Jeżeli cierpisz na choroby takie jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy problemy z krzepnięciem krwi, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Cukrzyca, na przykład, wpływa na proces gojenia i zwiększa ryzyko infekcji. Osoby z chorobami autoimmunologicznymi mogą doświadczyć nieprzewidywalnych reakcji organizmu na pigmenty używane w makijażu permanentnym. Z kolei problemy z krzepnięciem krwi mogą prowadzić do powikłań takich jak krwawienia czy siniaki.

Z kolei niektóre leki przeciwzakrzepowe czy immunosupresyjne mogą zwiększyć ryzyko komplikacji. Inne, takie jak antybiotyki czy leki hormonalne, mogą wpłynąć na trwałość i jakość pigmentu. Warto również pamiętać, że niektóre leki mogą wywoływać reakcje alergiczne, które mogą się nasilić przez wykonanie zabiegu makijażu permanentnego.

Pora roku – kiedy nie robić makijażu permanentnego?

Pora roku, choć może wydawać się mało istotna, również ma wpływ na proces i efekty makijażu permanentnego. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę.

Lato to czas, kiedy wielu z nas spędza dużo czasu na słońcu. Promieniowanie UV może wpłynąć na proces gojenia skóry po zabiegu, a także na trwałość pigmentu. Ponadto, wysokie temperatury i potliwość mogą zwiększyć ryzyko infekcji. Dlatego wielu specjalistów nie zaleca wykonywania makijażu permanentnego w okresie letnim.

Z kolei zima to czas, kiedy skóra jest często sucha i podrażniona. Niskie temperatury i wiatr mogą wpłynąć na komfort i proces gojenia po zabiegu. Jednak zimą łatwiej unikać ekspozycji na słońce, co jest korzystne dla utrzymania pigmentu.

Wiosna i jesień są uważane za najlepsze pory roku na wykonanie makijażu permanentnego. Temperatury są umiarkowane, co minimalizuje ryzyko potliwości i infekcji, a jednocześnie nie ma intensywnego działania promieni UV.

Ostateczna decyzja o tym, kiedy wykonać makijaż permanentny, zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak plany na wakacje, aktywność na świeżym powietrzu czy stan zdrowia skóry. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem i specjalistą ds. makijażu permanentnego, aby dokładnie zrozumieć wszystkie ryzyka i korzyści, i wybrać najlepszy dla siebie moment na zabieg.

REZERWUJ ONLINE
Strona Instytutu Idea Fit & Spa korzysta z ciasteczek aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.